•  تلفن ثابت : 

  •   071-32344147

  •  Info@Fara-group.ir

  •   0917-115-9489

ماجرای روبیکا، از تخلفات تا پیگیری ها

ماجرای روبیکا، از تخلفات تا پیگیری ها

در چند هفته گذشته طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی سر و صدای زیادی بر پا کرده است. در مناظره‌هایی که موافق و مخالفان طرح صیانت داشته‌اند، به وضوح اعلام شده که در صورت استقبال کاربران از سرویس های داخلی، پهنای باند سرویس های خارجی کم و عملا غیر قابل استفاده خواهند شد. حالا به نظر می‌رسد که ساخت اکانت های فیک در روبیکا تلاش برای نشان دادن استقبال کاربران از سرویس های داخلی و ایجاد بهانه برای کم کردن پهنای باند سرویس های خارجی باشد.

تعمیر موبایل شیراز

 

ماجرای اکانت های فیک در روبیکا

طی روزهای اخیر، برخی افراد مشهور در اینستاگرام اعلام کرده‌اند که محتوای حساب کاربری اینستاگرام و توییتر به‌صورت کامل در روبیکا منتشر شده است با وجود اینکه این اشخاص هیچ زمانی به روبیکا مراجعه نکردند و اکانتی در آن به وجود نیاورده اند؛ اما صفحات آن‌ها در روبیکا تیک آبی (احراز هویت) نیز دارد!

از جمله افراد معروفی که برای آنها اکانت های جعلی شکل گرفته است می توان به محمدحسین کنعانی زادگان، ترانه علیدوسیتی، مهدی عبدی، فرشاد فرجی، سعید آقایی و محمد شریفی اشاره کرد. طبق آخرین مشاهدات، در روبیکا اکانت زومیت و زومجی هم ایجاد شده؛ درحالیکه هیچ اقدامی درباره این موضوع از طرف این خبرگذاری ها انجام نشده است. البته ماجرا به کپی کردن محتوای پیج افراد مشهور و نامدار محدود نمی‌شود و برای افراد با معروفیت کمتر یا کاربران عادی هم در روبیکا حساب کاربری وجود دارد!

وجود اکانت های فیک برای ما موضوع تازه ای نیست. قبلا هم دیده بودیم که پیام رسان سروش اقدام به ساخت اکانت برای اشخاصی کرده بود که هرگز در این برنامه فعالیتی نداشتند، اما نکته خنده دار ماجرا در خصوص روبیکا این است که اکانت فیک برخی از اشخاص برای مثال حسین کنعانی زادگان دارای تیک آبی (احراز هویت) است! این یعنی روند تأیید هویت اشخاص برای دریافت اکانت رسمی، برای روبیکا در حد یک شوخی است و بس.

در تصاویری که توسط این افراد منتشر شده، می توان مشاهده کرد که این صفحه‌ آنها ده ها هزار دنبال کننده دارند و دقیقا همان پست ها و محتوایی که در اینستاگرام منتشر شده در روبیکا نیز منتشر شده است. هرچند که مشخص نیست چند هزار نفر از این ده ها هزار دنبال کننده همانند اکانت رسمی اشخاص جعلی باشد. آموزش تعمیرات موبایل شیراز

 

باطل شدن مجوز روبیکا توسط ساترا

شاید در این مدت این عبارت را زیاد شنیده باشید: «ساترا: مجوز روبیکا را حذف کرد. روبیکا: از ساترا مجوزی نداشتیم.» این پیام صحت داشته ولی بخشی از آن گفته نشده است. در ادامه به تحلیل دقیق تر این قضیه می پردازیم.

با اوج گرفتن انتقادات و انتشار تصویر صفحاتی که بدون اطلاع افراد ساخته شده بود، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) اقدام به بررسی بیشتر نمود.در نهایت ساترا مجوز صوت و تصویر سوپر اپلیکیشن روبیکا را باطل کرد. طبق گفته علی سعد، معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، دلیل گرفته شدن مجوز روبیکا، تخلفات گسترده این پیام رسان بود.

ایشان در توئیت خود آوردند: "از بهمن 99 پیگیری پرونده تضییع حقوق کاربران در روبیکا را آغاز کردیم و با طیف وسیعی از تخلفات روبرو شده‌ایم. تخلفات ترافیکی و درآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز، نقض قوانین رقابت، گزارش‌های اخیر مبنی بر استفاده غیرمجاز از اطلاعات شخصی کاربران و… ضرورت اصلاح را بیش از پیش روشن می‌کند. ساترا با ابطال مجوز سرویس صورت و تصویر سوپر اپلیکیشن روبیکا و منع پخش تبلیغات بازرگانی آن در رسانه ملی، اقدامات اولیه را به انجام رساند. در مورد تخلفات ترافیکی با نامه نگاری با وزارت ارتباطات و طرح شکایت در کمیسوین اصل ۹۰ پرونده احقاق حقوق کاربران را پیگیری کرد که منجر به حذف محاسبه غیرقانونی پهنای باند در آن شد. علی‌رغم این‌که ساترا «اولین و تنها» نهاد اقدام کننده علیه تخلفات روبیکا بود ولی خودش را به حمایت تمام قد از «سرویس داخلی قانونمند» متعهد می‌داند؛ روشن است حمایت از پلتفرم داخلی به معنای فعالیت در شرایط برابر و در چارچوب مقررات کشور است که در مورد روبیکا این مساله نقض شده است. ساترا تخلفات روبیکا را تا اصلاح نهایی و فعالیت قانونمند ادامه خواهد داد." تعمیر تبلت شیراز

روبیکا نیز ساکت نماند و برای پاسخ در حسای اینستاگرام خود نوشت: "این سوپراپلیکیشن با محوریت شبکه اجتماعی و پیام‌رسان است نه iptv. طی سالیان گذشته ساترا همواره سعی کرده است که علاوه بر iptv ها و vod ها، پیام رسان‌ها را هم متقاعد به اخذ مجوز از ساترا کند که هیچکدام از پیام‌رسان‌ها از جمله روبیکا قبول نکردند. در خصوص بخش فیلم و سریال روبیکا نیز لازم به ذکر است که روبیکا در سال ۱۳۹۷ فقط برای مدت ۶ ماه و به‌صورت موقت مجوز از ساترا برای این قسمت داشت که همان موقع نیز منقضی شد و هیچگاه تمدید نشده است؛ زیرا روبیکا اقدام به عقد قرارداد با سایر پلتفرم‌های دارای مجوز نمود و انتشار محتوا از سیستم‌های این پلتفرم‌ها انجام می‌شود نه روبیکا.

در نهایت حتی در صورت وجود مجوزی برای ابطال از سوی ساترا، زیبنده یک نهاد حاکمیتی نیست که بدون انجام هیچگونه تحقیقاتی و اخذ توضیح بابت شایعات و اکاذیب منتشره علیه روبیکا در روزهای اخیر، از طریق یک رشته توئیت و نه حتی نامه‌ای رسمی، ابطال مجوز یک پیام‌رسان که حتی رسانه صوت و تصویر فراگیر نیز محسوب نمی‌شود و حتی درخواست مجوزی نداده، اعلام شود!"

 

پیگیری تخلفات روبیکا توسط پلیس فتا

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا نیز خبر از ورود پلیس فتا به این جنجال اخیر و استخراج ادله دیجیتال و پیگیری تخلفات در دستور کارگروه ویژه داد.

طبق گفته سرهنگ رامین پاشایی: مستند بر رصدهای صورت گرفته و گزارشات متعدد مردمی به پلیس فتا از سوی کاربران عادی و تعداد زیادی از شخصیت های مطرح شده هنری و ورزشی مبنی بر «استفاده غیر مجاز از اطلاعات شخصی کاربران و ایجاد حساب کاربری بدون اطلاع و اجازه افراد» کلیه موارد و تخلفات مربوطه هم اکنون در کارگروه ویژه و تخصصی پلیس فتا مطرح شده است؛ در این رابطه، ضمن استخراج ادله دیجیتال مرتبط با تخلفات صورت گرفته مراتب در حال پیگیری است و نتیجه اقدامات متعاقباً اعلام خواهد شد.

 

حذف شدن اپلیکیشن روبیکا از استور های ایرانی و گوگل پلی

در ادامه اتفاقات بالا، فروشگاه اپلیکیشن اناردونیاقدام به حذف برنامه روبیکا از استور خود نمود و در این باره در حساب توییتری استور اناردونی طی روزهای گذشته اعلام کرد به دلیل ایجاد حساب های کاربری فیک در روبیکا، این برنامه را به حالت تعلیق در می آور.

این همه ماجرا نیست، علاوه بر این اپلیکیشن روبیکا در کافه بازار، پرطرفدار ترین استور ایرانی نیز از دسترس خارج شده است. البته علت حذف شدن آن از کافه بازار با دلیل حذف آن از اناردونی یکسان نمی باشد و در کافه بازار پیامی با این مظموم دیده می شود: "این برنامه به درخواست توسعه‌دهنده از حالت انتشار خارج شده است." این پیام خود جای سوال بسیاری دارد ولی هنوز خبر رسمی در این مورد اینکه چرا خود روبیکا باید اپلیکیشنش را از انتشار خارج کند، منتشر نشده است.

و در آخر محکم ترین ضربه ای که به روبیکا وارد گشت حذف آن از گوگل پلی یعنی معروف ترین و سرشناس ترین استور اندرویدی بود. در پی انتشار های مکرر و توئیت های پیاپی، تعداد زیادی از افرادی که معترض این کار روبیکا بودند آنرا در گوگل پلی گزارش کردند و سر انجام به علت حجم بالای ریپورت، اپلیکیشن روبیکا از گوگل پلی نیز حذف گشت.

پرداخت آنلاین

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به تومان:
توضیحات :
پرداخت بوسیله درگاه شتاب