•  تلفن ثابت : 

  •   071-32344147

  •  Info@Fara-group.ir

  •   0917-115-9489

منابع نوری اُلِد (OLED)

منابع نوری اُلِد (OLED)

از اُلد ها می توان به عنوان منابع نوری و برای مقاصد روشنایی استفاده کرد و در این میان الد های سفید کاندید های مناسب تری برای منظور به شمار می روند و با پیشرفت تکنولوژی الد ها قادر خواهند بود منابع روشنایی درخشانتر، توزیع روشنایی یکنواخت تر و بازدهی بهتری از منابع نوری فلوروسنت را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.در این راستا یکی از مزایای مهم این منابع نوری جدید قابلیت تولید آنها به صورت صفحات بزرگ است که یکنواختی روشنایی محل مورد نظر را در کنار مزایای دیگر تضمین می کند. درخشندگی بالای 100000 کندلا بر متر مربع و ولتاژ تغذیه کم از مزایای دیگر این تکنولوژی است. عامل مهم در اقبال روز افزون به این کاربرد اُلد، موفقیت های بدست آمده در افزایش بازدهی کوانتومی آنهاست.

تعمیرات تلویزیون شیراز

بازدهی کوانتومی خارجی (External quantum efficiency) اُلد ها که به صورت نسبت تعداد فوتون های تولیدی به الکترون های تزریق شده تعریف می شود در یک ماده فلوروسنت تکی یعنی ماده ای که وظایف هدایت الکتریکی و نورزایی را همزمان بر عهده دارد بیش از 1 درصد است اما با استفاده از ترکیب میهمان میزبان (Guest-Host) که در آن مواد فلوروسانس یا فسفرسانس با غلظه های کم حدود 0.5 تا 5 درصد به یک لایه هادی آلی میزبان مزریق می شوند بازدهی تا 3 درصد برای مواد فلوروساناس و تا 10 درصد برای مواد فسفرسانس افزایش می یابد.

با استفاده از این تکنیک بازدهی 20 لومن بر وات در دیود های اُلد پلیمری با رنگ نور تولیدی زرد سبز و بر مبنای پدیده فلوروسانس و 40 لومن بر وات برای دیود های اُلد فسفرسانس بدست آمده است و عدد 80 لومن بر وات که بازدهی لامپ های فلوروسنت است، در آینده نزدیک دور از دسترس بنظر نمی رسد. جدول زیر بازدهی سه منبع روشنایی مختلف را با یکدیگر مقایسه می کند.

منبع نوری

لامپ رشته ای

لامپ فلوروسنت

اُلد (فعلا)

بازدهی (لومن بر وات)

15

80

57

 

رنگ در نمایشگر های اُلِد (OLED)

برای تولید رنگ و تصاویر رنگی در نمایشگر های اُلد از تکنیک های مختلفی می توان استفاده کرد که هر یک از آنها مزایا و معایب خود را دارد. در این بخش به بررسی این روش ها و نقاط قوت و ضعف هر یک از آنها می پردازیم.آموزش تخصصی تعمیرات تلویزیون در شیراز

اولین و سر راست ترین روش برای تولید رنگ استفاده از سلول های جداگانه برای تولید هر یک از سه رنگ پایه سبز،آبی و قرمز است. همانطوریکه قبلا و در توضیح عملکرد هر یک از تکنولوژی های عمده اُلد دیدیم با اضافه کردن ناخالصی های مناسب می توان رنگ دلخواه را از ناحیه مورد نظر در ساختار اُلد گرفت.

single-emiters

 

عیب این روش در عمر کم امیتر رنگ آبی نسبت به دو رنگ دیگر است. علاوه بر این از آنجا که ولتاژ اعمالی به هر امیتری باید جداگانه بهینه شود شاید نتوان از کاتد مشترک برای این سلول های جداگانه استفاده کرد. عیب دیگر این روش در نیاز به الگودهی (Patterning) مناسب نواحی جداگانه تولید رنگ و به عبارت بهتر تشکیل نواحی جداگانه برای هر یک از سه رنگ پایه و در ابعاد میکرونی است که در هر حال فرایند ساخت را با مشکل مواجه می کند و بالاخره حسن این روش در بازدهی بالاتر آن از نظر انرژی مصرفی و استفاده از تکنولوژی جا افتاده ITO است که در تکنولوژی های مختلف ساخت نمایشگر استفاده شده و امتحان خود را پس داده است.تعمیرات انواع ال سی دی و ال ای دی شیراز

روش دیگر تولید رنگ که ساختار نمونه ای از آن در شکل پایین آورده شده است، استفاده از دیودهای نور زای سفید و یا در هر حال تولید نور سفید توسط دیود های نورزا و تولید رنگ با استفاده از فیلتر های رنگ است که مشابه آن در نمایشگر های کریستال مایع نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

white-emiter

 

حسن این روش در عمر یکنواخت یا پیر شدگی یکنواخت برای سه رنگ، استفاده از تکنولوژی جا افتاده فیلتر رنگ (که از تکنولوژی کریستال مایع گرفته شده است) و عدم نیاز به الگو دهی امیترها است. (چون دیگر امیتر ها از نظر تولید رنگ با یکدیگر تفاوت ندارند و نیازی نیست که نواحی جداگانه و دقیقی برای هر یک از رنگ ها لحاظ شود.)

عیب این روش در لزوم پیدا کردن منبع مناسب نور سفید، ناکارامدی از نظر مصرف توان الکتریکی و لزوم پاشیدن و یا اسپاترینگ ITO بر روی فیلتر هاست.

روش دیگری که شماتیک آن در شکل زیر آمده است استفاده از امیتر رنگ آبی برای تولید رنگ آبی و استفاده از مواد تغییر دهنده رنگ برای تبدیل نور آبی به دو رنگ دیگر پایه است.

single-color

 

در اینجا از طول موج آبی علاوه بر تولید رنگ آبی برای پمپ کردن مواد آلی فلوروسنت استفاده می شود بطوریکه این مواد با بازدهی مناسب، با تحریک طول موج آبی طول موج بالاتر لازم (در اینجا قرمز و سبز) را تولید می کنند. بازدهی این روش از روش فیلتر بالاتر است و طول عمر یکسان برای سه رنگ نیز تامیین می شود. در این روش نیز الگودهی امیتر ها لازم نیست. عیوب این روش شامل کارا نبودن امیتر آبی، پیر شدن مواد تغییر طول موج و لزوم پاشیدن ITO بر روی مواد تغییر دهنده موج است.

روش دیگر تولید رنگ استفاده از ساختار لایه ای یا ساختار طبقه ای است که در آن امیتر های سه رنگ بر روی یکدیگر قرار می گیرند. این روش که شماتیکی از آنرا در شکل زیر مشاهده می کنیم در دانشگاه پرینسون ابداع شده است.

laye-laye

 

مطالب مرتبط:

-نمایشگرهای اُلِد (OLED)

-فیزیک نمایشگر های اُلِد (OLED)

-ساختار عملکردی نمایشگر های اُلِد (OLED)

-مزایا و معایب تکنولوژی اُلِد (OLED)

پرداخت آنلاین

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به تومان:
توضیحات :
پرداخت بوسیله درگاه شتاب