•  تلفن ثابت : 

  •   071-32344147

  •  Info@Fara-group.ir

  •   0917-115-9489

آموختن خذف، تغییر نام یا جا به جا کردن فایل های قفل شده در ویندوز

آموختن خذف، تغییر نام یا جا به جا کردن فایل های قفل شده در ویندوز

سیستم عامل ویندوز, اجازه ایجاد تغییر در فایل هایی را که توسط یک برنامه در حال اجرا هستند, به کاربر نمی دهد احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که در هنگام پاک کردن یک فایل, پیغامی دریافت کرده اید مبنی بر این که این فایل توسط برنامه دیگری باز و در حال اجرا است در این صورت یا باید برنامه را ببندید یا این که فایل مورد نظر را از حالت قفل بیرون بیاورید در برخی موارد تشخیص این که این فایل توسط چه برنامه ای در حال اجرا است, کار ساده ای نسیت بعضی مواقع نیز ممکن است یک برنامه یا یک سرویس در پس زمینه ویندوز, کارش با یک فایل تمام شده باشد ولی بنا به هر دلیلی فایل را از حالت قفل بیرون نیاورده باشد در این حالت باید این فایل یا پوشه را از قفل خارج کنید تا بتوانید تغییرات مورد نظر خود را روی آن اعمال کنید.

استفاده از Process Explorer برای خارج کردن فایل از حالت قفل
 با استفاده از این برنامه شما می توانید یک فایل را از حالت قفل بیرون بیاورید. Process Explorer یک برنامه قابل حمل است و نیازی به نصب کردن آن نیست. تنها نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که این برنامه را با سطح دسترسی مدیر سیستم (Administrator) اجرا کنید. برای این منظور روی آیکون برنامه کلیک راست کرده و گزینه “Run as Administrator” را انتخاب کنید.
 پس از اجرا شدن برنامه، در صفحه ای که مشاهده می کنید، بر روی گزینه “File” کلیک کرده و “Show Details for All Processes” را انتخاب نمایید.
 بر روی “Find” کلیک کنید. سپس گزینه “Find Handle or DLL” را انتخاب کنید. همچنین می توانید با فشردن کلید های ترکیبی “Ctrl+F” مستقیما به این قسمت وارد شوید.
 نام فایل یا پوشه قفل شده را وارد کرده و گزینه “Search” را کلیک کنید.
 پس از کلیک بر روی فایل یا پوشه قفل شده، در پایین صفحه برنامه اصلی، همین فایل یا پوشه به صورت برجسته (Highlight) به شما نمایش داده می شود.
 بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Close Handle” را انتخاب کنید. اگر فایل مورد نظر شما بیش از یک بار در لیست نمایش داده شده است، می بایست برای همه موارد این کار را تکرار کنید.
 اکنون می توانید تغییرات مورد نظر را بدون هیچ مشکلی در فایل ایجاد کنید.

استفاده از برنامه IObit Unlocker

 این برنامه یک ابزار سودمند برای بیرون آوردن فایل ها از حالت قفل است. IObit Unlocker رایگان بوده و می توانید آن را از اینجا دانلود کنید.
 پس از نصب برنامه، بر روی فایل یا پوشه قفل شده مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه “IObit Unlocker” را انتخاب کنید تا این فایل توسط برنامه باز شود.
 لیستی از برنامه ها و فرآیند هایی که فایل یا پوشه مورد نظر را قفل کرده اند، برای شما نمایش داده می شود. با کلیک بر روی گزینه “Unlock”، فایل به سرعت از حالت قفل خارج می شود. این روش فایل را از قفل بیرون می آورد، ولی برنامه یا فرآیند همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.
 اگر گزینه “Forced Mode” را تیک بزنید و سپس “Unlock” را انتخاب کنید، بدون در نظر گرفتن این که آیا برنامه در حال حاضر باید به فایل دسترسی داشته باشد یا خیر، فایل را از حالت قفل خارج می کند. در این صورت، اطلاعات ذخیره نشده بر روی فایل در برنامه در حال اجرا، از دست خواهند رفت.
 پس از اینکه فایل از قفل خارج شد، می توانید آن را حذف کرده، جابجا کنید یا نام آن را تغییر دهید. می توانید این کار را در خود برنامه IObit Unlocker نیز انجام دهید. بر روی فلش رو به پایین که در مقابل گزینه “Unlock” قرار دارد کلیک کنید. برای حذف فایل، گزینه “Unlock & Delete”، برای تغییر نام فایل گزینه “Unlock & Rename” و برای تغییر مکان فایل گزینه “Unlock & Move” را انتخاب کنید.

 کامپیوتر خود را Restart کنید

 معمولا پس از راه اندازی مجدد سیستم (Restart کردن) فایل ها قفل نخواهند بود. مگر اینکه برنامه ای که فایل را قفل کرده است در Startup سیستم قرار داشته باشد. در این حالت به محض ورود به ویندوز، برنامه اجرا می شود و فایل را در اختیار گرفته و آن را قفل می کند.
 به هر حال اگر می خواهید یک فایل را از قفل بیرون بیاورید و قصد ندارید از دو برنامه ای که پیش از این توضیح داده شد استفاده کنید، سیستم خود را Restart کنید. به محض بالا آمدن مجدد ویندوز قادر خواهید بود که فایل مورد نظر را حذف یا جابجا کرده یا نام آن را به نام دلخواه تغییر دهید.
 اگر فایل مورد نظر شما توسط یک برنامه که در Startup سیستم قرار دارد، قفل شده است، می توانید سیستم را در حالت Safe Mode بالا بیاورید و آن را حذف کنید. برای راه اندازی سیستم در حالت Safe Mode می بایست ابتدا سیستم را Restart کنید و در هنگام بالا آمدن سیستم، کلید F8 را فشار دهید. در صفحه ای که به شما نشان داده می شود گزینه “Safe Mode” را انتخاب نمایید. پس از این که سیستم در حالت Safe Mode بالا آمد، فایل مورد نظر را حذف کرده یا تغییر نام دهید و مجددا سیستم را Restart نمایید.


پل های ارتباطی با ما

 راههای متفاوت برای تماس با ما :

شماره تماس : 0081 946 0936 - 07132344147 - 09171159489
ارسال تیکت از طریق منوی پشتیبانی 

هدف ما جلب رضایت شماست.

نماد اعتماد الکترونیکی